| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Ideapad 330-15IKB |
| Colour | Platinum Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 23 Millimeters |
| Item Width | 26 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Notebook Display Technology | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Product Dimensions | 37.8 x 26 x 2.3 cm; 2.2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 81DE008JIN |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 1024 GB |
| Hard Disk Description | HDD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Integrated GFX |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 12 Volts |
| Optical Drive Type | 9.0mm Super Multi (Tray In) |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Average Battery Life (in hours) | 5.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2330 Watt Hours |
| Lithium Battery Voltage | 230 Volts |
| Lithium Battery Weight | 0.65 g |
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
| Included Components | Laptop, Manual and Adaptor |
| Manufacturer | Lenovo |
| Item Weight | 2 kg 200 g |
Sale!
Refurbished-laptop
Lenovo Ideapad 330-15IKB 81DE008JIN 15.6-inch Laptop (8th Gen I5-8250U/8GB/1TB Hdd/ 180 Gb Ssd Windows 10 Platinum Grey
Original price was: ₹22,990.00.₹15,990.00Current price is: ₹15,990.00.
+ Free Shipping| rand | Lenovo |
| Model Name | Ideapad 330-15IKB |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Platinum Grey |
| Hard Disk Size | 1024 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | anti reflective |
| Graphics Card Description | Integrated |








Reviews
There are no reviews yet.