| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, TECH FRONT ( CHONGQING) Computer Co. Ltd, NO 18 , Zongbao Road, Shapingba Dist,Chongquing, China |
| Series | VivoBook |
| Colour | Transparent Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 23 Millimeters |
| Item Width | 32.5 Centimeters |
| Standing screen display size | 15 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Product Dimensions | 21.6 x 32.5 x 2.3 cm; 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | M409DA-EK715T |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Athlon |
| Processor Speed | 3.2, 2.3 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 12 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | |
| Hard Disk Description | 256 GB SSD |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Built-in microphone, Built-in speaker |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon R2 |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi 5 (802.11ac) 2*2 (Dual band) , Bluetooth 4.2 |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Audio-out Ports | 1 |
| Card Reader | MicroSD |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Supported Software | SonicMaster, Link to MyASUS |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 32 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
| Included Components | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Manufacturer | ASUS |
| Imported By | ASUS INDIA PRIVATE LIMITED, 402, Supreme chambers, 17/18, Shah Industrial Estate, Veer Desai Road, Andheri (west), Mumbai 400053, India |
| Item Weight | 1 kg 600 g |
Sale!
Refurbished-laptop
ASUS VivoBook X509 AMD Athlon Silver 3050U 15-inch FHD Compact and Light Laptop (8GB RAM/256 GB SSD /Windows 10/Integrated Graphics/Transparent Silver/1.60 kg)
Original price was: ₹15,000.00.₹9,000.00Current price is: ₹9,000.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | VivoBook |
| Screen Size | 15 Inches |
| Colour | Transparent Silver |
| Hard Disk Size | 256 GB SSD |
| CPU Model | Athlon |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Special Feature | Fingerprint Reader, Anti Glare Screen, Webcam, Light Weight, Thin, Built-in Microphone |
| Graphics Card Description | Integrated |







Reviews
There are no reviews yet.