| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, DIGITEK (CHONGQING) Limited, B01 SEC C Airport Function Zone Lianglu Cuntan Free Trade Port Area, Yubei District, China |
| Series | ASUS Vivobook 16 |
| Colour | Black | Core 7 240H |
| Form Factor | gaming |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Package Dimensions | 49 x 37.7 x 6.5 cm; 1.95 kg |
| Batteries | 1 P76 batteries required. (included) |
| Item model number | V3607VU-RP275WS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core 7 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Wattage | 45.00 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 63 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 950 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New Laptop Gaming 16 (2025) V3607VU-RP275WS with Office 2024 + M365 Basic*, AI PC, Intel Core 7 240H(16GB RAM/512GB SSD/Windows 11 Home/6GB Graphics/RTX 4050/144 Hz)Gaming Laptop
Original price was: ₹113,990.00.₹91,380.00Current price is: ₹91,380.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS Vivobook 16 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Colour | Black | Core 7 240H |
| CPU Model | Intel Core 7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Precision touchpad, Backlit Keyboard, Anti-glare display |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor Address | NVIDIA GeForce RTX 4050 📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: 🔹 Parshva Enterprises – Orbit Mall, Vijay Nagar 📲 Follow Us for Deals & Product Updates: |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.