| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP |
| Series | HP Laptop |
| Colour | Mica Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Package Dimensions | 52.1 x 30.8 x 7.1 cm; 2.29 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | fa2703TX |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Others |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Charger, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 290 g |
Sale!
New Laptops
HP Victus, New Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H, RTX 2050 Upgrade(Upto 32GB) 16GB DDR4, 512GB SSD, FHD, 144Hz, IPS, 300 nits, 15.6”/39.6cm, Win11, M365* Office24, Mica Silver, 2.3kg, fa2703tx Gaming Laptop
Original price was: ₹76,800.00.₹62,999.00Current price is: ₹62,999.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 39.6 Centimetres |
| Colour | Mica Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Others |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Micro Edge Display |
| Graphics Card Description Address | Dedicated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.