| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Series | HP Laptop |
| Colour | Mica Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 0.71 Inches |
| Item Width | 8.86 Inches |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 32.41 x 22.5 x 1.8 cm; 2.29 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | fa2700TX |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 Family |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Charger, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 290 g |
Sale!
New Laptops
HP Victus, New Laptop fa2700TX 13th Gen Intel Core i5-13420H, 6GB RTX 3050,16GB DDR4 Upgrade (Upto 32GB) 512GB SSD, FHD,144Hz,300 nits,IPS, 15.6”/39.6cm, Win11, M365* Office24, Mica Silver,2.3kg, fa2700TX, Gaming Laptop
Original price was: ₹88,500.00.₹69,500.00Current price is: ₹69,500.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 39.6 Centimetres |
| Colour | Mica Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 Family |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Micro Edge Display |
| Graphics Card Description Address | Dedicated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.