| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Series | 16-ab0015TX |
| Colour | Gold |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 57.2 Centimeters |
| Item Width | 33.4 Centimeters |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Product Dimensions | 8 x 33.4 x 57.2 cm; 2.91 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 16-ab0015TX |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 37.2 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 2 kg 910 g |
Sale!
New Laptops
HP Pavilion Plus, ab0015TX New Laptop13th Gen Intel Core i5-13500H, 16GB LPDDR5x, 512GB SSD, 16-inch(40.6cm), 400 nits, WQXGA Laptop, 6GB NVIDIA RTX 3050, 5MP IR Camera, B&O (Win 11, Office 21, Gold, 1.89kg)
Original price was: ₹118,000.00.₹89,000.00Current price is: ₹89,000.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | 16-ab0015TX |
| Screen Size | 16 Inches |
| Colour | Gold |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description Address | Dedicated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.