| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, TECH FRONT ( CHONGQING) Computer Co. Ltd, NO 18 , Zongbao Road, Shapingba Dist,Chongquing, China |
| Series | ASUS Vivobook 14 |
| Colour | Corei3-13 | Silver |
| Form Factor | vivobook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 45.6 x 27.4 x 6.6 cm; 1.68 kg |
| Item model number | X1404VA-NK761WS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 5 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 680 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New Laptop Vivobook 14, X1404VA-NK761WS 14″ FHD (1920 x 1080),Intel Core i3-1315U Processor, (8GB RAM/512GB SSD.
Original price was: ₹51,990.00.₹37,990.00Current price is: ₹37,990.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS Vivobook 14 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Corei3-13 | Silver |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | 60Hz refresh rate, Anti-glare display |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor Address | Intel UHD Graphics 📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: 🔹 Parshva Enterprises – Agrasen Square 📌 Shop No. G-3, Lakhsmi Leela Tower, Sapna Sangeeta Rd, near Kailash Mandapam, Indore 📞 098265 13344 | 7049213344 🔹 Parshva Enterprises – Orbit Mall, Vijay Nagar 📲 Follow Us for Deals & Product Updates: |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.