| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell India Pvt. Ltd., Dell India Pvt. Ltd. |
| Series | Inspiron 7440 2-in-1 |
| Colour | Ice Blue |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Package Dimensions | 42.4 x 35.5 x 6.9 cm; 1.71 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Inspiron 7440 2in1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Storage Device |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop | Adapter | User Manual |
| Manufacturer | Dell India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 710 g |
Sale!
New Laptops
Dell Thin & Light Inspiron 7440 2in1 Laptop, Intel Core 3 100U Processor, 8GB + 512GB SSD, 14″ (35.62cm) FHD+ 250nits Display Touch, Backlit KB + FPR, Win 11 + MSO’21,15 Months McAfee,Ice Blue,1.71kg
Original price was: ₹74,737.00.₹64,000.00Current price is: ₹64,000.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron 7440 2-in-1 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Ice Blue |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Fingerprint Reader, Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integrated |
Out of stock



Reviews
There are no reviews yet.