| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Series | HP Laptop |
| Colour | White |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Height | 52.1 Centimeters |
| Item Width | 7 Centimeters |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 52.1 x 7 x 52.1 cm; 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 15-fd0019TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Audio by B&O and Dual speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Rear Webcam Resolution | 0.92 MP |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 7 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 600 g |
Sale!
New Laptops
HP Laptop 15, fd-0019tu New Laptop 13th Gen Intel Core i3-1315U, 15.6-inch (39.6 cm), FHD, 8GB DDR4, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, 1080p FHD Camera w/Privacy Shutter, Dual Speakers (Win 11, White, 1.6 kg),
Original price was: ₹50,500.00.₹41,000.00Current price is: ₹41,000.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 39.6 Centimetres |
| Colour | White |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, FHD, Micro-Edge Display |
| Graphics Card Description Address | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.