| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, DIGITEK (CHONGQING) Limited, B01 SEC C Airport Function Zone Lianglu Cuntan Free Trade Port Area, Yubei District, China |
| Series | ASUS Vivobook 16 |
| Colour | SILVER | MSO 2024 |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Package Dimensions | 48.6 x 31 x 6.6 cm; 1.23 kg |
| Item model number | X1605VA-MB1628WS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 9 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Weight | 1 kg 230 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New Laptop Vivobook 16 , (X1605VA-MB1628WS), 16″ FHD+ (1920 x 1200),Intel Core i7-13620H Processor,16GB RAM/512GB SSD/Intel Iris Xᵉ iGPU/Windows 11/Silver.
Original price was: ₹87,990.00.₹68,500.00Current price is: ₹68,500.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS Vivobook 16 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Colour | SILVER | MSO 2024 |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | 60Hz refresh rate, Anti-glare display |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Address | 📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: 🔹 Parshva Enterprises – Agrasen Square 📌 Shop No. G-3, Lakhsmi Leela Tower, Sapna Sangeeta Rd, near Kailash Mandapam, Indore 📞 098265 13344 | 7049213344 🔹 Parshva Enterprises – Orbit Mall, Vijay Nagar 📌 LG-40, PU-4, Orbit Mall, Near C21 & Malhar Mall, Vijay Nagar, Indore 📞 0731 402 4170 | 9926478530 📲 Follow Us for Deals & Product Updates: 📩 Email: parshvaenterprises@gmail.com 🔗 Instagram: Click Here 🔗 Facebook: Click Here 🔗 YouTube: Click Here |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.