| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell India Pvt. Ltd., Dell India Pvt. Ltd. |
| Series | Inspiron 5000 |
| Colour | Ice Blue |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Package Dimensions | 42.5 x 37.2 x 7.1 cm; 1.54 kg |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | i3-1305U |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop | Power Cable |User Manual |
| Manufacturer | Dell India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 540 g |
Sale!
New Laptops
Dell Inspiron 5440 New Laptop , Intel Core i3 13th Gen – 1305U, 8 GB RAM, 512 GB SSD, FHD+ WVA 14″/35.56 cm, Windows 11, MS Office 2024, Ice Blue, 1.54 kg, Backlit Keyboard.
Original price was: ₹54,000.00.₹39,500.00Current price is: ₹39,500.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron 5000 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Ice Blue |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integrated |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.