| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd, Dell India Pvt. Ltd. |
| Series | Inspiron |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 46.1 x 35.5 x 6.9 cm; 1.62 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Inspiron 3530 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Device |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop | Power Cable |User Manual |
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 620 g |
Sale!
New Laptops
Dell New Laptop Inspiron 3530, Intel Core i5-1334U, 13th Gen, 16GB RAM, 1TB SSD, FHD, 15.6″/39.62cm, Windows 11, MS Office 24, Silver, 1.62KG, Backlit Keyboard, McAfee 15 Month, Thin & Light Laptop
Original price was: ₹74,500.00.₹58,000.00Current price is: ₹58,000.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Silver |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description Address | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.