| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Series | HP Laptop |
| Colour | Natural Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Package Dimensions | 52 x 30.9 x 7.2 cm; 1.59 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | B61ZFPA |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 7 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 590 g |
Sale!
New Laptops
HP 15, New Laptop fd0465TU 13th Gen Intel Core i3-1315U (8GB DDR4, 512GB SSD), Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, FHD, Win 11, M365 Basic(1yr)* Office2024, Silver, 1.59kg, UHD Graphics, FHD Camera Laptop
Original price was: ₹51,400.00.₹39,740.00Current price is: ₹39,740.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Natural Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description Address | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.