| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, INVENTEC (CHONGQING) CORPORATION, NO.66, WEST DISTRICT 2ND RD, SHAPINGBA DISTRICT, CHONGQING, CHINA 401331 |
| Series | ASUS TUF Gaming A15 |
| Colour | Graphite Black |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 42.9 x 31.4 x 10.3 cm; 2.3 kg |
| Item model number | FA506NCR-HN275WS |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 300 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New Laptop TUF Gaming A15 , FA506NCR-HN275WS / 15.6″ FHD (1920 x 1080), AMD Ryzen 7 7435HS, 16GB RAM/512GB SSD/RTX 3050/Windows 11/M365 Basic (1Year)*/Office Home 2024/Graphite Black.,
Original price was: ₹91,990.00.₹68,900.00Current price is: ₹68,900.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS TUF Gaming A15 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Graphite Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Self Cleaning Cooling |
| Graphics Card Description Address | Dedicated📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: 🔹 Parshva Enterprises – Agrasen Square 📌 Shop No. G-3, Lakhsmi Leela Tower, Sapna Sangeeta Rd, near Kailash Mandapam, Indore 📞 098265 13344 | 7049213344 🔹 Parshva Enterprises – Orbit Mall, Vijay Nagar 📲 Follow Us for Deals & Product Updates: |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.