| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, DIGITEK (CHONGQING) Limited, B01 SEC C Airport Function Zone Lianglu Cuntan Free Trade Port Area, Yubei District, China |
| Series | Vivobook Go 15 |
| Colour | Silver | 16GB MSO 24 |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 48 x 28.9 x 6.6 cm; 1.63 kg |
| Item model number | E1504FA-NJ5542WS |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon™ Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Weight | 1 kg 630 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New Laptop Vivobook Go 15, E1504FA-NJ5542WS AMD Ryzen 5 7520U Thin & Light Laptop AMD Radeon iGPU/16GB RAM/512GB SSD/FHD/15.6″/60Hz/Windows 11/M365 Basic (1Year)*/Office Home 2024/Mixed Black.
Original price was: ₹55,990.00.₹40,750.00Current price is: ₹40,750.00.
+ Free Shipping| Brand | ASUS |
| Model Name | Vivobook Go 15 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Silver | 16GB MSO 24 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | US MIL-STD 810H military-grade standard, Anti-glare display |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor Address | AMD Radeon™ Graphics 📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: 🔹 Parshva Enterprises – Agrasen Square 📌 Shop No. G-3, Lakhsmi Leela Tower, Sapna Sangeeta Rd, near Kailash Mandapam, Indore 📞 098265 13344 | 7049213344 🔹 Parshva Enterprises – Orbit Mall, Vijay Nagar 📲 Follow Us for Deals & Product Updates: |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.