| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell, Dell |
| Series | Vostro |
| Colour | i3-1215U + Black |
| Form Factor | Laptop |
| Product Height | 22 millimeters |
| Product Width | 35.8 centimeters |
| Standing Screen Display Size | 14.96 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product Measurements | 23.5 x 35.8 x 2.2 cm; 1.69 kg |
| Battery | Requires 1 Lithium ion batteries. (Included) |
| Product model number | Vostro 3520 |
| Brand of processor | Intel |
| Processor type | Core i3 Family |
| Processor speed | 0.9GHz |
| Number of processors | 1 |
| RAM Size | 8GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| computer memory types | DDR4 SDRAM |
| Maximum memory supported | 16GB |
| memory clock speed | 2666MHz |
| hard drive size | 512GB |
| Description of the hard disk | SSD |
| hard drive interface | Solid State |
| Description of the audio | Speakers |
| graphics coprocessor | Integrated |
| Brand of graphics chipset | Intel |
| Graphics Card Descriptor | Integrated |
| Graphics RAM type | Shared |
| Graphics card RAM size | 8GB |
| Graphics card interface | Integrated |
| Type of connectivity | Wi-Fi |
| Type of wireless | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
| Number of USB 3.0 ports | 2 |
| Voltage | 240 volts |
| Wattage | 65 Watts |
| Type of optical drive | No optical drive |
| Source of energy | Battery |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average battery standby time (in hours) | 10 Hours |
| Average battery life (in hours) | 10 Hours |
| does it include batteries | yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Parts | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Manufacturer | Dell |
| country of origin | China |
| Product Weight | 1kg 690g |
Sale!
New Laptops
Dell vostro 3520 Core i3-1215U, 12th Gen (8GB RAM/512GB SSD/FHD/Window 11/MS Office’ 21/15″ (38 cm)/15 Month McAfee/Black/1.69kg Laptop
Original price was: ₹49,198.00.₹38,500.00Current price is: ₹38,500.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Vostro |
| Screen Size | 14.96 Inches |
| Colour | i3-1215U + Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i3 Family |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
Out of stock



Reviews
There are no reviews yet.