| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd, Dell India Pvt Ltd |
| Series | Inspiron |
| Colour | i5-1235U, Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 49.5 Centimeters |
| Item Width | 32.2 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 7.4 x 32.2 x 49.5 cm; 2.58 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | New Inspiron 15 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 65 Watts |
| Optical Drive Type | CD-R |
| Rear Webcam Resolution | 0.92 MP |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 11 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | User Manual, Laptop, Charger & Adapter |
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd |
| Item Weight | 2 kg 580 g |
Sale!
New Laptops
Dell New Laptop Inspiron 3520 Thin & Light Laptop, Intel Core i5-1235U Processor, 8GB, 512GB SSD, 15.6″ (39.62cm) FHD 120Hz 250 nits Display, Windows 11 + MSO’21, Backlit KB, 15 Months McAfee, Platinum Silver, 1.65kg
Original price was: ₹65,490.00.₹46,700.00Current price is: ₹46,700.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | i5-1235U, Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description Address | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.