| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd, Dell India Pvt Ltd |
| Series | Inspiron |
| Colour | Platinum Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 43.5 Centimeters |
| Item Width | 41.8 Centimeters |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Dimensions | 7.2 x 41.8 x 43.5 cm; 1.59 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Inspiron 5430 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 88 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Rear Webcam Resolution | 0.92 MP |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 10 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Manufacturer | Dell India Pvt Ltd |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 590 g |
Sale!
New Laptops
Dell New Laptop Inspiron 5430, Intel Core i5-1335U, 13th Gen, 8GB RAM, 512GB SSD, FHD+ Comfort View, 14″/35.56cm, Windows 11, MS Office 21, Platinum Silver, 1.59KG, Backlit KB, Thunderbolt 4.0 Port Laptop
Original price was: ₹75,500.00.₹55,500.00Current price is: ₹55,500.00.
+ Free Shipping| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Platinum Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Metal Body, Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description ADDRESS | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.