| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Series | HP 15 |
| Colour | Ash Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 28 Centimeters |
| Item Width | 50 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Product Dimensions | 50 x 50 x 28 cm; 1.74 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 6S6E7EAABD |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built in Dual Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 250 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 6 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 2200 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | LAPTOP, POWER ADAPTER, USER GUIDE |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 740 g |
Sale!
New Laptops
HP 15 New Laptop, Intel Celeron Dual Core N4500 – (8 GB/256 GB SSD/Intel UHD Graphics/Windows 11 Home) Thin and Light Business Laptop/15.6″ HD Display/Ash Grey/1.5 kg/MS Office 2021
Original price was: ₹42,500.00.₹27,500.00Current price is: ₹27,500.00.
+ Free Shipping| Brand | HP |
| Model Name | HP 15 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Ash Grey |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Celeron N |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
| Graphics Card Description Address | Integrated
|
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.