| Brand | ASUS |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS, INVENTEC (CHONGQING) CORPORATION, NO.66, WEST DISTRICT 2ND RD, SHAPINGBA DISTRICT, CHONGQING, CHINA 401331 |
| Series | ASUS Vivobook 16 |
| Colour | Cool Silver |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Package Dimensions | 48.7 x 31.7 x 6.6 cm; 1.88 kg |
| Item model number | X1607QA-MB050WS |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X |
| Processor Speed | 2.97 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Chipset Brand | Qualcomm |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Storage |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Manufacturer | ASUS |
| Item Weight | 1 kg 880 g |
Sale!
New Laptops
ASUS New LaptopVivobook 16, X1607QA-MB050WS , Snapdragon,X,Copilot+ AI PC Qualcomm Adreno iGPU/45TOPS/16GB RAM/512GB SSD/FHD+/16″/Cool Silver.
Original price was: ₹84,990.00.₹63,650.00Current price is: ₹63,650.00.
+ Free Shipping
| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS Vivobook 16 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Colour | Cool Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Snapdragon X |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti-glare display, Qualcomm® Adreno™ GPU |
| Graphics Card Description Address | Integrated 📍 Visit Us at Any of Our Two Stores in Indore: |
Out of stock


Reviews
There are no reviews yet.